Warsztaty

 

Autorki: Gabrysia i Ola

Ostatnio naszą szkołę odwiedzili uczniowie XXXVII Liceum im. Dąbrowskiego w Warszawie. Przeprowadzili warsztaty dotyczące metod skutecznej nauki. Stwierdzili, że „Szkoła uczy, ale nie uczy, jak się uczyć.” Dlatego postanowili rozpocząć ten projekt. Padły pytania takie jak:

„Czym jest dla was nauka?”,

„Czy uważacie, że wasz sposób uczenia jest skuteczny?”.

Niestety, odpowiedzi nie były pozytywne.

Zapytano także o metody nauki. Najczęściej wymieniane były:

● podkreślanie,

 ● zakreślanie,

● powtarzanie.

Nie są to jednak najskuteczniejsze metody. Jest to nauka pasywna, a zdecydowanie lepszym sposobem jest nauka aktywna, która polega na wyciąganiu wiedzy z mózgu. Zostało to przedstawione na podstawie techniki „nauki Feynmana”. Polega ona na zamienianiu niezrozumiałych, trudnych pojęć na prostszy język. Zilustruje to prosty przykład. Wy – drodzy czytający - podczas uczenia poproście swoje młodsze rodzeństwo i spróbujcie wytłumaczyć im dokładnie to, czego się dowiedzieliście, tak aby było to zrozumiałe również dla nich.

    Następnym, efektywnym sposobem jest „technika Pomodoro”, którą większość z Was może znać. Jest to 25 min uczenia się w pełnym skupieniu oraz 5 min przerwy (bez telefonu).

Trzecią metodą jaką poznaliśmy jest „metoda regularnych powtórek”. Uczenie się czegoś tydzień przed sprawdzianem nie jest skuteczne, ponieważ po kilku dniach nasz mózg o tym zapomina. Kiedy co pewien czas wracamy do tego, czego się dowiedzieliśmy, uruchamia się pamięć długotrwała.

Dla tych osób, które lubią robić notatki w kreatywny sposób, dobrym pomysłem jest mapa myśli. Należy użyć jak najwięcej kolorów oraz ilustracji pasujących do danego pojęcia.

Korzystną techniką jest też zapisywanie swoich myśli podczas robienia notatek, aby później na sprawdzianie móc je sobie skojarzyć.

Produktywność Pomodoro i powtórki (karteczki z przypomnieniami) pomagają nam w organizacji oraz stawiania sobie celu. Uczniowie skrytykowali multitasking (wykonywanie kilku rzeczy naraz), oraz prokrastynację (odkładanie rzeczy na później).

Warsztaty przebiegły w miłej i przyjemnej atmosferze. Dostarczyły nam wiedzy o tym, jak lepiej się uczyć. Mamy nadzieję, że pomogły też Wam.

SOCIAL MEDIA:

FACEBOOK: studysmart.pl

INSTAGRAM: studysmart.pl

TIKTOK: studysmartpl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz